| Material | Faux Leather |
|---|---|
| Swatch Name | Premium PU Tan |
| Colour | Brown |
| Frame Material | Engineered Wood |
| Leg/Base Material | Wood |
| Leg/Base Color | Brown |
| Overall Dimensions | 71"W x 38"D x 31"H |
| Seat Width | 54" |
| Seat Depth | 24" |
| Seat Height | 18" |
| Back Height | 15" |
| Seating Capacity | 2 People |
| Net Weight | 100 lbs |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Country of Origin | China |
| Collection | Barksdale Collection |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Assembly Required | Minimal Assembly Required |
Read our Product Care Guide
| Item Number | Description | Box Qty | Width | Depth | Height | Gross Weight | Cube Load | Container Load |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 75184 | Love | 1 | 72 | 38 | 26 | 104 | 36.7 | 64 |