|
Clean lines and a tailored shape make this versatile seating solution an easy addition to any living room or guest space. Upholstered in a durable grey woven fabric, the Lucio easily converts from a comfortable daytime couch to a restful sleep surface using a smooth pull-out sleeper mechanism. The included five-inch mattress features a quilted stretch cover and a layer of memory foam over a supportive foam base for a comfortable overnight stay. The supportive back and seat cushions offer a structured lean alongside a strong internal frame. Built to last for years of use, this sleeper sofa reliably handles the demands of both daily lounging and frequent overnight hosting.
|
|
| Material | Polyester |
|---|---|
| Swatch Name | Savannah Grey |
| Colour | Gray |
| Frame Material | Metal + Solid / Engineered Wood |
| Leg/Base Material | Plastic |
| Leg/Base Color | Black |
| Back Construction | Foam + Plywood Panel |
| Seat Construction | Foam + Plywood Panel |
| Overall Dimensions | 78"W x 38-83"D x 33"H |
| Seat Width | 64" |
| Seat Depth | 23" |
| Seat Height | 17" |
| Back Height | 18" |
| Mattress Type | Memory Foam |
| Mattress Size | Full |
| Sleeper Dimensions | 55"W x 75"D x 5"H |
| Seating Capacity | 2 People |
| Net Weight | 221 lbs |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Country of Origin | Indonesia |
| Collection | Divano Collection |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Assembly Required | Minimal Assembly Required |
Read our Product Care Guide
| Item Number | Description | Box Qty | Width | Depth | Height | Gross Weight | Cube Load | Container Load |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| UF55166290STSE | LH/RH SOFA | 1 | 68 | 39 | 33 | 174 | 58.47 | 42 |
| UF55166290STAM | ARMRESTS | 1 | 38 | 28 | 14 | 55 | 58.47 | 42 |