|
Clean lines and engineered function define this modern dining set. The extendable table features a ceramic glass top with a smooth pop-up leaf, easily expanding seating for larger gatherings while maintaining a scratch-resistant surface. A sculpted metal starburst base in a black powder coating provides stable, grounded support. The set includes two upholstered armchairs for relaxed seating and four matching side chairs with tailored stitching and convenient back handles. Soft fabric upholstery and sturdy metal legs ensure a cohesive dining arrangement designed for daily meals and long-term durability.
|
|
| Couleur | Black |
|---|---|
| Matériau du cadre | Ceramic Glass |
| Matériau de la jambe/base | Metal |
| Couleur de la jambe/base | Black |
| Dimensions hors tout | 71-94"W x 35"D x 30"H |
| Largeur du siège | 19" |
| Profondeur du siège | 18" |
| Hauteur du siège | 19" |
| Hauteur du dossier | 17" |
| Capacité d'accueil | 4-6 People |
| Poids net | 277 lbs |
| Capacité de poids | 250 lbs per seat |
| Pays d'origine | China |
| Collection | Dining Collection |
| garantie | 1 Year Warranty |
| Assemblage requis | Full Assembly Required |
Lisez notre Guide d'entretien du produit
| Numéro d'article | Description | Quantité de boîtes | Largeur | Profondeur | Hauteur | Poids brut | Volume cubique | Chargement de conteneur |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 73524 | 7005 Dining Table Top | 1 | 67 | 38 | 7 | 204 | 13.82 | 170 |
| 73525 | 7005 Dining Table Base | 1 | 48 | 21 | 5 | 38 | 13.82 | 170 |
| 73580 | 7005 Dining Arm Chair 2/Box | 1 | 28 | 23 | 20 | 42 | 7.48 | 628 |
| 73579 | 2 | 28 | 23 | 20 | 34 | 7.48 | 628 |