|
Create an instant gathering spot with the Monroe Small Space Set. The 47-inch apartment-friendly rectangular table and coordinating chairs are finished in a deep dark brown, supported by solid wood legs for a sturdy, wobble-free foundation. Each chair is topped with high-quality Faux Leather (PU) upholstery, offering an upscale look with the benefit of effortless cleanup. This set is engineered for both comfort and durability, ensuring a resilient seating feel for daily family use.
|
|
| Nom de l'échantillon | PU Brown |
|---|---|
| Couleur | Dark Brown |
| Matériau du cadre | Solid Wood + Engineered Wood |
| Essences de bois | Rubber Wood |
| Matériau de la jambe/base | Solid Wood |
| Couleur de la jambe/base | Brown |
| Dimensions hors tout | 47"W x 35"D x 30"H |
| Largeur du siège | 20" |
| Profondeur du siège | 16" |
| Hauteur du siège | 19" |
| Hauteur du dossier | 20" |
| Capacité d'accueil | 4 People |
| Poids net | 123 lbs |
| Capacité de poids | 250 lbs |
| Pays d'origine | Malaysia |
| Collection | Vista Dining Collection |
| garantie | 1 Year Warranty |
| Assemblage requis | Full Assembly Required |
Lisez notre Guide d'entretien du produit
| Numéro d'article | Description | Quantité de boîtes | Largeur | Profondeur | Hauteur | Poids brut | Volume cubique | Chargement de conteneur |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 76856 | Dining Set w/ 4 Chairs | 1 | 51 | 38 | 15 | 141 | 16.703 | 142 |