|
Adaptable and functional, the 5100 Extendable Dining Set is a versatile 5-piece collection that evolves with your hosting needs. The tabletop features integrated extension leaves that allow it to reach a full 72 inches, providing immediate surface area for larger gatherings. Supported by a heavy-duty hardwood foundation, the set is finished in a consistent tonal dark grey. The four included armless chairs feature a streamlined footprint and dense foam padding, wrapped in a resilient polyester fabric designed to withstand heavy daily use.
|
|
| Couleur | Dark Gray |
|---|---|
| Matériau du cadre | Solid Wood + Engineered Wood |
| Essences de bois | Rubber Wood |
| Matériau de la jambe/base | Solid Wood |
| Couleur de la jambe/base | Grey |
| Dimensions hors tout | 60-72"W x 40"D x 30"H |
| Largeur du siège | 20" |
| Profondeur du siège | 16" |
| Hauteur du siège | 19" |
| Hauteur du dossier | 19" |
| Capacité d'accueil | 4-6 People |
| Poids net | 167 lbs |
| Capacité de poids | 250 lbs per seat |
| Pays d'origine | Malaysia |
| Collection | Vista Dining Collection |
| garantie | 1 Year Warranty |
| Assemblage requis | Minimal Assembly Required |
Lisez notre Guide d'entretien du produit
| Numéro d'article | Description | Quantité de boîtes | Largeur | Profondeur | Hauteur | Poids brut | Volume cubique | Chargement de conteneur |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 73004 | Dining Table | 1 | 64 | 43 | 6 | 119 | 9.472 | 248 |
| 73005 | 5100 | 2 | 39 | 20 | 10 | 34 | 4.452 | 528 |