|
Create a relaxed, communal atmosphere with the 5200 6-Piece Dining Set. This set features a spacious 71-inch rectangular table, four armless chairs, and a versatile matching bench. The rich wood textures and white oak veneers provide a grounded foundation for daily meals and large gatherings. With four armless chairs and a matching bench, this set offers an airy, uncluttered look that survives the friction of real life.
|
|
| Couleur | Brown |
|---|---|
| Matériau du cadre | Solid Wood + Engineered Wood |
| Essences de bois | Rubber Wood |
| Matériau de la jambe/base | Solid Wood |
| Couleur de la jambe/base | Brown |
| Dimensions hors tout | 71"W x 35"D x 30"H |
| Largeur du siège | 19" |
| Profondeur du siège | 18" |
| Hauteur du dossier | 19" |
| Capacité d'accueil | 4-6 People |
| Poids net | 22 lbs |
| Capacité de poids | 1000 lbs |
| Pays d'origine | Malaysia |
| Collection | Vista Dining Collection |
| garantie | 1 Year Warranty |
| Assemblage requis | Minimal Assembly Required |
Lisez notre Guide d'entretien du produit
| Numéro d'article | Description | Quantité de boîtes | Largeur | Profondeur | Hauteur | Poids brut | Volume cubique | Chargement de conteneur |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D933166813SHT0 | Dining Table | 1 | 76 | 38 | 5 | 103 | 8.190 | 284 |
| D933166823SHCS | 5200 Side chair (2pc) | 2 | 39 | 21 | 13 | 34 | 5.970 | 390 |
| D933166823SHBE | 5200 Dining Bench | 1 | 49 | 18 | 8 | 29 | 3.920 | 595 |